See etsitty on Wiktionary
{
"forms": [
{
"form": "etsitympi",
"tags": [
"comparative"
]
},
{
"form": "etsityin",
"tags": [
"superlative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*C/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "etsitty",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityt",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsitty",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityt",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityn",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityt",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityn",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyjen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittyä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyjä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityssä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsitystä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittyyn",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityllä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsitylle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittynä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "etsityiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "etsityttä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*C/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "etsittyni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittyni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittyni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittyni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyjeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittyäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyjäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityssäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsitystäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittyyni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsitylläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsitylleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittynäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsitykseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "etsityikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "etsityttäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "etsittysi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittysi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittysi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittysi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittysi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittysi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittysi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyjesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittyäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyjäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityssäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsitystäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittyysi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsitylläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityllesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittynäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "etsityiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "etsityttäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "etsittymme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittymme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittymme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittymme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittymme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittymme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittymme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyjemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittyämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyjämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityssämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsitystämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittyymme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityllämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityllemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittynämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "etsityiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "etsityttämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "etsittynne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittynne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittynne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittynne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittynne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittynne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittynne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyjenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittyänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyjänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityssänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsitystänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittyynne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityllänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityllenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittynänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "etsityiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "etsityttänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "etsittynsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittynsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittynsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittynsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittynsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittynsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittynsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyjensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittyään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyjään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittyjänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityssään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityssänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsitystään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsitystänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittyynsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityllään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityllänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsitylleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityllensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittynään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittynänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittyinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsitykseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "etsityksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "etsityikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "etsityiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "etsityttään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityttänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittyinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "etsity",
"2": "mpi",
"3": "in"
},
"expansion": "etsitty (comparative etsitympi, superlative etsityin)",
"name": "fi-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "etsi",
"2": "tt",
"3": "t",
"4": "y",
"5": "ä",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"glosses": [
"wanted, sought"
],
"id": "en-etsitty-fi-adj-cag90HJs",
"links": [
[
"wanted",
"wanted"
],
[
"sought",
"sought"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈetsitːy(ˣ)/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞ts̠it̪ːy(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-etsitːy"
}
],
"word": "etsitty"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "past passive participle"
},
"expansion": "etsitty",
"name": "head"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "37 63",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "36 64",
"kind": "other",
"name": "Finnish valo-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "37 63",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "36 64",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "etsiä"
}
],
"glosses": [
"past passive participle of etsiä"
],
"id": "en-etsitty-fi-verb-KMG43A1W",
"links": [
[
"etsiä",
"etsiä#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"participle",
"passive",
"past"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈetsitːy(ˣ)/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞ts̠it̪ːy(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-etsitːy"
}
],
"word": "etsitty"
}
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish adjectives",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish past passive participles",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish valo-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/etsitːy",
"Rhymes:Finnish/etsitːy/3 syllables"
],
"forms": [
{
"form": "etsitympi",
"tags": [
"comparative"
]
},
{
"form": "etsityin",
"tags": [
"superlative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*C/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "etsitty",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityt",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsitty",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityt",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityn",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityt",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityn",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyjen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittyä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyjä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityssä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsitystä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittyyn",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityllä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsitylle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittynä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "etsityiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "etsityttä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*C/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "etsittyni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittyni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittyni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittyni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyjeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittyäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyjäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityssäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsitystäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittyyni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsitylläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsitylleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittynäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsitykseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "etsityikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "etsityttäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "etsittysi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittysi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittysi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittysi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittysi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittysi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittysi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyjesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittyäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyjäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityssäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsitystäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittyysi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsitylläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityllesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittynäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "etsityiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "etsityttäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "etsittymme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittymme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittymme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittymme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittymme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittymme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittymme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyjemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittyämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyjämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityssämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsitystämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittyymme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityllämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityllemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittynämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "etsityiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "etsityttämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "etsittynne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittynne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittynne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittynne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittynne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittynne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittynne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyjenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittyänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyjänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityssänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsitystänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittyynne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityllänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityllenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittynänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "etsityiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "etsityttänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "etsittynsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittynsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittynsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittynsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittynsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittynsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittynsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyjensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittyään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyjään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittyjänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityssään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityssänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsitystään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsitystänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittyynsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityllään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityllänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsitylleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityllensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittynään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittynänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittyinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsitykseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "etsityksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "etsityikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "etsityiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "etsityttään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityttänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etsityittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etsityittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "etsittyineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "etsittyinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "etsity",
"2": "mpi",
"3": "in"
},
"expansion": "etsitty (comparative etsitympi, superlative etsityin)",
"name": "fi-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "etsi",
"2": "tt",
"3": "t",
"4": "y",
"5": "ä",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"glosses": [
"wanted, sought"
],
"links": [
[
"wanted",
"wanted"
],
[
"sought",
"sought"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈetsitːy(ˣ)/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞ts̠it̪ːy(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-etsitːy"
}
],
"word": "etsitty"
}
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish adjectives",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish past passive participles",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish valo-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/etsitːy",
"Rhymes:Finnish/etsitːy/3 syllables"
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "past passive participle"
},
"expansion": "etsitty",
"name": "head"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "etsiä"
}
],
"glosses": [
"past passive participle of etsiä"
],
"links": [
[
"etsiä",
"etsiä#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"participle",
"passive",
"past"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈetsitːy(ˣ)/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞ts̠it̪ːy(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-etsitːy"
}
],
"word": "etsitty"
}
Download raw JSONL data for etsitty meaning in All languages combined (20.6kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-12-31 from the enwiktionary dump dated 2025-12-20 using wiktextract (e97c820 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.